CZ-SK Hip Resurfacing Group

Česko-slovenská otevřená diskusní skupina sloužící pro výměnu informací/zkušeností/názorů mezi všemi, kteří hledají odpovědi na otázky související s onemocněními kyčle(í) a hip resurfacingem jako alternativou ke klasické totální endoprotéze kyčle.
Právě je 18 črc 2024 14:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11 bře 2012 20:45 
Offline

Registrován: 11 bře 2012 18:57
Příspěvky: 20
Ahoj, všichni na tomhle fóru.
Jsem rád, že existuje, za což bych chtěl jeho autorovi poděkovat. Asi za týden čeká operace i mě. Jak a proč u mě problém s kyčlemi vznikl, nevím, ale mám ho již dlouho a postupně se zhoršuje. Mám to asi jako vrozenou vadu, hlavice mají trochu jinou geometrii než by měly. Už asi v 15-ti letech jsem cítil, že mi překážkový sed, při kterém je potřeba nohu v kyčli ohnout do strany, nejde tak, jak ostatním. V tomhle věku to ale člověk nijak neřeší. Někdy před třicítkou mi začaly skutečné problémy. Bolestivost, omezená hybnost při unožování, rozkročení se stávalo čím dál obtížnější a problémovější. Obíhal jsem ortopédy, většinou bez efektu. Pak mi jeden prozradil, že existují jakési injekce Rumalon, které by mi mohly pomoci, ale špatně se shánějí. Bylo to ještě za bolševika, ale podařilo se mi sehnat asi 15 dávek a pak ještě dalších asi 20. Skutečně mi tehdy pomohly, artróza 2-3 stupně sice zůstala, ale bolesti se výrazně zmenšily. Jeden doktor mi pak ukazoval zprávu, že Rumalon má značné vedlejší účinky na játra a ledviny, ty moje ale zůstaly v původním stavu a slouží mi bez problémů doteď. Rumalon je ale už bohužel mnoho let pro tyhle vedlejší účinky zakázán a náhrada za něj žádná.
Tehdy jsem omezení a bolesti dost vadilo, protože jsem v té době dost lezl a nošení těžkých batohů nebylo to pravé pro chudinky kyčle. Nevím jestli to byl jen ten Rumalon nebo si to nějak trochu sedlo, ale asi 20 let jsem měl relativní pokoj. Hybnost do stran se sice pomalu, ale jistě omezovala, ale naučil jsem se s tím žít, i když některé věci jako nasedání na kolo začínalo být problém. Jednou jsem zkusil jízdu na koni, jenže to vyžaduje dát nohy od sebe dál. Jízdu jsem tehdy protrpěl, potřeboval bych speciálního placatého koně.
Asi před 3-mi lety mě to ale nakonec dohnalo. Nejdřív jsem zkoušel různé jiné metody, jako akupunkturu, kryoterapii, bylinky dokonce jsem navštívil i léčitele, zkoušel jsem mlsání chondroprotektiv , nechtěl jsem se pořád smířit s náhradou. Jenže když máte místo kulové plochy kloubu jakousi bramboroidní plochu a tím pádem veliké osteofyty na okrajích, které tělo vytvoří v zoufalé snaze zvětšit styčnou plochu kloubu, ale přitom omezit pohyb, stejně se umělé náhradě nevyhnete. Možná existuje nějaká zázračná metoda, ale já o ní nevím a už na ní nevěřím. Takže endoprotéza. Hrozná představa, že vám vmontují do těla takový kus železa. Pak jsem se dozvěděl o BHR a připadalo mi to, že to by bylo pro mě to pravé. Moc ortopédů se do toho zatím nehrne. Obešel jsem jich postupně tady v Praze dost, většinou ale říkají, že to není zatím moc vyzkoušené, zatímco klasická TEP je. Na klinice Dr.Váchala (specialista na kolena) i na Malvazinkách mají stejný názor. Nakonec jsem se dostal i k Dr. Trčovi z 2.ort,kliniky v Motole, který mi BHR slíbil. Po shlédnutí rtg. řekl, že stav mých kloubů není pro BHR zcela ideální, ale že by to ještě šlo. Hlavice kloubů někdy začínají nekrotizovat a postupně se rozpadat a pak BHR nemá smysl. Dále jsem se od něj dověděl, že v Británii se provádí 60% náhrad touto metodou. Mimochodem, na YouTube jsem viděl kompletní operaci, operují tam pacienta, který má v hlavici ložiska hnisu a taky to asi jde (viz odkazy na konci). Bohužel čekací doba u Dr.Trče je asi 1 rok. U mě už ale už uplynul, takže za týden na to jdu. V současnosti mám asi tak 3.st., bohužel na obou kloubech, takže mě čeká časem i druhá strana. Ono se dá zatím žít i s tímhle (mám sedavé zaměstnání u PC), jenže člověk pořád víc a víc kryplovatí a za pár let bych už měl problémy i s normální chůzí. Už teď chodím „divně“, pohyb se mi omezuje nejen do stran, ale i dozadu i dopředu. Vzhledem k tomu, že se stále snažím mít pohybové aktivity (rekreačně úměrně věku) jako je lezení , vysokohorská turistika, kolo, běžky, lezení do podzemí, potápění, není pro mě jiná volba než železo. Ale vzhledem ke zkráceným šlachám návrat k rozumné hybnosti asi nebude jednoduchý.
Dr.Trč na mě zapůsobil velmi dobrým dojmem, byl jedním z těch, kteří s BHR u nás začínali, je vstřícný a ochotný. Doufám, že moje zkušenosti s operací i po budou ve stejném duchu. Mám dostat chromkobaltovou slitinu. Pro jistotu jsem si nechal udělat kožní testy, jestli moje tělo nebude mít proti tomuhle kusu železa námitky. Naštěstí nemá. Až se po operaci dostanu zase k PC podělím se o zkušenosti.
Pro ty, kterým to nedělá problémy operaci shlédnout jsou to odkazy na seriál:
http://www.youtube.com/watch?v=N_bwTimZMrQ
http://www.youtube.com/watch?v=U9XOWoZCnBk
http://www.youtube.com/watch?v=QZGUrQYqk9Q
http://www.youtube.com/watch?v=-52qMlleNCI
Pozor, je to trochu řezničina, ale těžko čekat něco jiného..

_________________
Pavel M
BHR-pravá 3.3.2010 Dr.Trč Motol
BHR-levá 1.2.2011 Dr.Trč Motol


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2012 19:48 
Offline

Registrován: 21 kvě 2012 12:28
Příspěvky: 1
Dobrý den, máte skvěle zpracované články, velice mě povzbudily. Píšete velice vtipně a jste nad věcí, to mě moc pomohlo.
Je mi 30 let a mám coxarthrozu IV. st l.sin. a čeká mě brzo operace. Tento týden se mi kyčel téměř zablokovala a nejde mi s ní pohnout, mám obrovské bolesti při posazení apod. Zítra se jdu do FNKV domluvit na dalším postupu.
Díky Vám jsem se dozvěděla o metodě BHR ty nejdůležitější informace a chtěla bych to také zkusit.
Nevím však zda je vhodná v tak pokročilém stádiu nemoci a vzhledem k věku k budoucímu plánovanému těhotenství-zda už to někdo vyzkoušel.
Držím Vám palce ať klouby "drží" co nejdýl:o)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2012 06:48 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 19:42
Příspěvky: 117
stupeň coxatrozy (pohyblivost kloubu, bolestivost) není až tak rozhodující pro aplikaci/neaplikaci BHR, mnohem důležitější je stav kostí (zdali zůstává na hlavici stehenní kosti dost "masa" pro instalaci femorálního komponentu) zkušený ortoped, který má už za sebou větší monožství resurfů, to snadno rozpozná z rentgenu

určitě doporučuju poslat pro srovnávací názor i fotky do Belgie (Dr. DeSmet) nebo UK (Dr. McMinn)

ref těhotensví: na surfacehippy.yahoogroups vím o minimálně jedné (dříve slečně, dnes) paní, která s BHR (oboustrannou) odrodila dvě zdravé děti....

tak držím palce, ať to dopadne dobře (myslím tím, když už bude muset být "železo", ať je to resurf)

_________________
LBHR Dr.DeSmet (ANCA Clinic, Ghent, Belgium) 20.8.2003


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11 črc 2012 17:22 
Offline

Registrován: 11 črc 2012 16:27
Příspěvky: 29
Ahoj. Díky za přijetí do fóra.
Mám také problémy s kyčlí, ale od narození mám vrozenou vadu. Nedělalo mi to problémy až do 24 let, vhodnou rehabilitací bolest přešla. Aby mi po 40 následně hezky zavařila znovu. Loni v únoru mi křuplo v kyčli a vyústilo to operací, ale jen artroskopickou. Tohle mi vydrželo rok, než jsem nastoupila do práce a tahala ležící lidi, coby ošetřovatelka. Křuplo mi v noze opět, tentokrát pořádně a už to jaksi nerozchodím. Chodím stále hůř, levá kyčel je totálně v háji, od narození nekryje 2/3 hlavice jamka. Mám slíbenou totálku v Ml. Boleslavi u Mudr. Bartoše. Tak pokud to bude možné, chci ho tak nějak "ukecat" na tuto variantu hip resurfacing bez řezání kosti. Před 14 dny jsem byla na operaci s prstem, tam mám také vrozenou vadu v obou rukách, ale už od zárodku , na to mám část. inv. důchod, protože se mi prsty začaly v práci kroutit a já s nimi nepohnula. Tak čekám, až se zhojí jizva na prstě a pomažu k ortopedovi do Bolky, aby mi řekl co je vhodné a co ne. Doufám, že mi tento typ protézy schválí, je mi 44 let a rozhodně nechci nikde čumákovat se starýma babkama. Jsem ještě v aktivním věku, i když inv. důchodce. Tak mi prosím poraď, jestli máš po těch letech nějaké negativní zkušenosti s touto náhradou, či zda můžeš normálně fungovat po všech směrech.
Díky. Lída


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12 črc 2012 05:08 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: 24 úno 2012 19:42
Příspěvky: 117
ahoj a vítej na pokecu!

příští měsíc to bude devět let, co v sobě mám "to železo" a ve všech ohledech funguje úplně stejně jako ta druhá - zdravá/neoperovaná kyčel.

otázka je, zdali Tvá - poškozená - kyčel je ortopedicky vhodná pro resurf - to musí říct odborník (njlépe ortoped, který už má za sebou množství resursů - a takových tady v CZ moc není.... doporučuju si vyslechnout názor VÍCE než jednoho, případně pro konzultaci/srovnávací názor (stačí malem poslat fotky) se poptat i Dr. DeSmeta nebo Dr.Bloomberga nebo Dr. McMinna

_________________
LBHR Dr.DeSmet (ANCA Clinic, Ghent, Belgium) 20.8.2003


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12 črc 2012 09:36 
Offline

Registrován: 11 črc 2012 16:27
Příspěvky: 29
Ahoj. Jasně, to musí posoudit ortoped. Resurf dělá v Boleslavi Mudr. Bartoš, dělal mi loni na té kyčli operaci robotem- artroskopem, ale jen mi odstranili ty nárůstky, co se tam za léta nadělaly. Bylo mi řečeno, že pokud to bude dál špatné, tak mě totálka nemine a je to tady. Tak snad tu hlavici nemám natolik ohoblovanou, aby to nešlo touto metodou. Uvidím, co mi poví. Jdu k němu za měsíc to vše probrat a zkonzultovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12 črc 2012 09:38 
Offline

Registrován: 11 črc 2012 16:27
Příspěvky: 29
Podotýkám, že rtg snímky v Boleslavi, Klaudiánce, jsou poslány přímo z rtg pracoviště rovnou do pc ortopeda, nemám k tomu přístup, leda by mi to vypálil na cd.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz