CZ-SK Hip Resurfacing Group

Česko-slovenská otevřená diskusní skupina sloužící pro výměnu informací/zkušeností/názorů mezi všemi, kteří hledají odpovědi na otázky související s onemocněními kyčle(í) a hip resurfacingem jako alternativou ke klasické totální endoprotéze kyčle.
Právě je 18 črc 2024 16:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stav železa po 4 a 5-ti letech
PříspěvekNapsal: 30 dub 2015 22:04 

Ahoj majitelé nebo případní (z nutnosti) zájemci o železné panty v kyčlích. Jsem teď něco přes 4 a 5 let po překloubování. Před týdnem jsem byl po 3 letech v Motole na kontrole. Vše je objektivně ok. Další kontrola za 2 roky. Subjektivně je to skoro ještě lepší. Železo zatím funguje tak, že o něm prakticky nevím.

Drobné problémy:
Několikrát se mi stalo, že se mi po neobvyklých pohybech v obtížném terénu železo rozvrzalo. Trvalo to někdy celý den, někdy jen pár hodin. Tělní tekutina, která obstarává mazání ploch metal-metal se asi vytlačila a pak to šlo na polosucho, proto to vrzání. Nic se vpodstatě neděje, jen to občas jakoby tenounce pískne. Je to jen záležitost psychiky, vydřít by se to za tu chvíli snad nemělo. Podle Dr. DeSmeta by se to mělo objevovat max. do 2 let po operaci – můžu potvrdit, už jsem přes 2 roky nezavrzal :-)
Někdy se mi trochu rychleji namůžou svaly v tříslech, které zvedají nohu. Trochu mi to vadí při lezení na stěně,nebo při pohybu v hodně členitém terénu v roklích – nahoru-dolů.
Šlachy mám za ty desítky let omezené hybnosti zkrácené, takže např. turecký sed nedám, ale můžu se aspoň normálně rozkročit, to dřív nešlo.
Někdy při určitém pohybu – předklonu – mi tam jakoby přeskočí nějaké šlachy, ale není to nic podstatného.

Pozitiva:
Můžu dělat v podstatě úplně všechno. Když si dám nohu přes nohu, je mi v té poloze vysloveně dobře (cca 10 let před op.jsem to vůbec nemohl). Nohu za krk si sice nedám, ale můžu si aspoň skoro strčit hlavu mezi kolena. Nošení těžkých břemen není problém. Byl jsem několikrát natěžko v rumunských a rakouských horách (bágl 20-25kg), bolelo mě leccos, kyčle ne. Když lezu při potápění z lodi zpátky po žebříku nahoru, sotva tam vylezu, jak jsou ty všechny cajky těžký, ale o kyčlích nevím. To píšu proto, že jsem slyšel, že někteří s klasickým TEP s tím mají trochu problémy, při těžších břemenech je to začíná bolet. Měl jsem několik tvrdých pádů na bok na asfalt (šel jsem pak radši na RTG), železo a kosti vydržely.
Lyžuju jak na běžkách (do bruslení se ale radši moc nepouštím), sjezduju v Alpách bez problémů. Kolo, turistika, občas lezení nebo jeskyně a propasti.
Fotka je ze Slovinska – (propast Škamprlova jama cca 60m po laně vzduchem dolů a pak zase nahoru s přestupem na uzlu, ten člobrdík na laně jem já). Nepíšu to, abych se chlubil, jen chci ukázat, co se dá s BHR všechno dělat.

Někdy na stránkách Dr,McMinna jsem se dočetl, že při běžném používání (co to je?) se za 15 let vydře materiál o objemu špendlíkové hlavičky. Zkusit jsem to přepočítat, vyšlo mi, že se za tu dobu vydřou cca 4mikrometry v celkové ploše kloubu. To mi přijde naprosto zanedbatelné za předpokladu, že se plocha vydírá stejnoměrně. Ona se ale samozřejmě vydírá víc na okrajích, kde je víc namáhaná. Ale i tak to nejsou zas tak špatné vyhlídky. Já doufám, že s tím snad vydržím do penálu, ale člověk samozřejmě nikdy neví co bude, záleží hodně na kvalitě kosti krčku, který při BHR má člověk vlastní a taky aby se to železo z kosti neuvolnilo.
Když použiju výraz Pavla P. alas surfacehippyho: obě děťátka jsou zatím zdráva.

PS:
Podíval jsem se do svého účtu u OZP, kolik to stálo: každá operace + cca 10 dní ve špitále cca 105t Kč, z toho materiál (implantáty od firmy Icon) 75t. Takže v sobě nosím železo za 150t. Až mě dají jednou do sběru, můžou si přijít na pěkný peníze :-)

Obrázek

Naposledy upravil Pavel M. dne 07 kvě 2015 18:42, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Re: Stav železa 4 a 5-ti letech
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2015 18:19 
Administrátor

čau, to sem ráth, že se ty Tvoje železa tak mimořádně vyvedly.... :mrgreen:

Taky to musím zaklepat na nerez: i po skoro 12 letech se železu dobře daří a povětšinu času bývá jedinou součástí starého opotřebovaného člověka, která nebolí...

Btw, tendle příspěvek píšu z Tignes ve Francii, kde asi dělám co??? :twisted:

:skiing smiley in plural:

PříspěvekNapsal: 04 kvě 2015 22:07 

... asi se kouluješ, hraješ šachy nebo kuželky :)
Ale vážně - je fajn, že Ti to taky funguje, že tam lyžuješ nebo skialpuješ. Ale tak by tomu mělo být u každého, čekal bych.
Projel jsem trochu po 3 letech diskuzi a dost mě zarazilo, že někteří přispivatelé píšou, že jim doktoři BHR vřele nedoporučujou. Nevím, co teď po českých ortopediích koluje za trendy a fámy, ale mám pocit, že to mají všechno jen z doslechu. Když jsem před 6-ti lety hledal operatéra, který mi BHR udělá, narazil jsem taky na podobné názory, ale spíš: je to nevyzkoušené, tady máte TEP, to je jistota. U Dr.Váchala ve Vysočanech jsem se zase dozvěděl, že to nedělají z "filozofických důvodů". Když jsem se jich ptal, co to znamená, řekli mi, že to zkoušeli ale upustili od toho. Asi jim to moc nešlo, to je celé. K tomu aby mohl ortopéd provádět BHR musí mít speciální tréning, nelze to dělat z voleje. Já to teď už moc nesleduju - klouby fungujou, tak už to moc neřeším - ale po operacích jsem šmejdil po netu a četl jsem např. jak si Dr. McMinn stěžuje, jak mu spousta nevycvičených doktorů např. v Indii kazí renomé BHR, protože to tam dělají ve velkém, ale moc to asi neumí a mrší to. Postup musí být přesný, chyby se neodpouštějí. Je třeba si vybrat operatéra, který k tomu má výcvik u renomovaného pracoviště.
Několik mých známých, kteří taky potřebovali železo mě zpovídalo co a jak, všem jsem říkal, pokud to jen trochu půjde, jděte do BHR, když to nepůjde, určitě si nechte dát TEP s velkou hlavicí. Bylo to marný, bylo to marný, bylo to marný. Doktoři jim vnutili klasický TEP s malou hlavičkou, co zrovna uměli, jedné známé to hned po týdnu ve špitále vyskočilo, takže měsíční fixace, kdy všechno zatuhne a pak teprve rehabilitace. Hlavičky 25-35mm, nechápu, proč to ještě někde dělají. Jednak hrozí luxace, jednak jsou v třecích plochách mnohem větší měrné tlaky, takže se to rychleji opotřebovává. Ale komu není rady, tomu není pomoci. Skoro nikdo pak neví, co mu tam vlastě namontovali.
Viděl jsem taky v diskuzi, že Patas pořád ještě váhá s operací, protože se bojí, že v jeho profesi hasiče by mohl mít problémy. Z mé zkušenosti, když se to operatér dobře udělá, dá se s tím dělat cokoliv, okolí, když o tom neví, tak ani nepozná, že mám v sobě železo. A dají se dělat i těžké manuální práce. Nakrátko určitě, dlouhodobě jsem to nezkoušel.
Komu to hrozí a nakonec se rozhodne do toho jít, měl by si najít ortopedii, kde to umí a dělají aspoň velké hlavice, když ne BHR. A pak už neváhat a jít do toho po hlavě.

PříspěvekNapsal: 06 kvě 2015 19:21 
Administrátor

Pěkně napsáno - za mne 100% souhlas.

EDIT: jo, neska sem tady v Tignes "hrál šachy" od devíti od rána (samozřejmě sem byl první v řadě na podzemku, než ji pustili) a z lanoffky mě sundavali násilím ve 4 odpoledne... železo je jediná součástka starýho člověka, která ňa fčíl po výkonu nebolí.... :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 07 kvě 2015 11:01 

Ždímání permice se tomu říká, na svahu od 9:00 do 16:30, kdy přestávají lanovkovat, znám. Dokud tělo dovolí, je třeba to využívat. Loni jsem jel na lanovce v sev.Itálii s jednu paní z Česka, říkala trochu smutně: já musím hrozně opatrně, mám totiž endoprotézu. Když jsem jí prozradil, že já mám dvě a žádný starosti si nedělám, hrozně jí to potěšilo a náramně ožila.
Tak přeju pěknou partii a ať se nedostaneš mimo šachovnici :D

Předmět příspěvku: Re: Stav železa po 4 a 5-ti letech
PříspěvekNapsal: 11 lis 2016 12:52 

Ahoj Pavle,jsem rád že Ti vše funguje jak má i když máš obě kyčle po resurfu... :) Já jsem byl s pravou též v Motole 2010 listopad,možná jsme se tam míjeli ;) akorát letos yačínám cítit dost druhý tříslo a vím že to tak začíná,byl js na kontrole a prý tam mám zatím dvojku art. a je prý brzy na operaci v Motole,bohužel tam nebyl Doc.Trč a ten mudr.týpek co tam zaskakoval mi říkal at to nechám v klidu jedu max 3 km na kole dám si pauzu na pivo a jedu zpátky,tak to asi neumím ptž já jezdím v dost klidně 60 km a víc a hraju závodně pinec,plavu,dokonce js dvakrát zkoušel i triatlon a šlo to 8-) no musím tam zajít znovu až tam bude docent,vím že to přetěžuju ale podle mě lepší než ležet doma a tloustnout a pak to stejně zničíš nadváhou :roll: Každopádně bych si s Tebou rád popovídal ptž máš za sebou obě kyčle a mě to asi čeká......můj mail je kdyžtak majkl.76(zavináč)seznam.cz a případně bych Ti zavolal pokud by to šlo....přeji hlavně at to funguje žiješ naplno a hoodně zdravíčka,zatím Majkl:)

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina